Bramy przesuwne to nowoczesny element wjazdu na posesję, stanowiące doskonały wybór dla osób, które chcą zaoszczędzić nieco miejsca. Ich funkcjonalność pozwala otworzyć bramę, przesuwając ją po szynie wzdłuż ogrodzenia, dlatego nie trzeba wyznaczać dodatkowej przestrzeni na podjazd. Jest to prosta, jednak bardzo sprytna konstrukcja, która cieszy się niemałą popularnością. Warto jednak zastanowić się, w jaki sposób działają takie bramy oraz które ich elementy są najistotniejsze dla sprawnego funkcjonowania całego mechanizmu.
Rolki do bram a funkcjonalność bram przesuwnych – o czym warto wiedzieć?
Sprawna brama przesuwna to taka, którą da się poruszać w płynny, lekki sposób. Tyczy się to również bram, które otwierają się za pośrednictwem automatycznego mechanizmu, gdyż ryzyko jest awarii jest znacznie większe w przypadku niesprawności innych elementów. Z tego właśnie powodu trzeba zwracać szczególną uwagę na jakość oraz stan wszystkich, nawet najdrobniejszych części bramy, a najlepiej regularnie poddawać je konserwacji i (w razie takiej konieczności) wymianie. Kluczowym, chociaż często bagatelizowanym komponentem konstrukcji bram są rolki do bram, które odpowiadają za przesuwanie głównej części bramy wzdłuż ramy. Ich funkcja jest oczywista, jednak wcale nie oznacza to, że wybór takich rolek jest obojętny dla sprawności całej konstrukcji. Wbrew pozorom rolki do bram są produkowane specjalnie z myślą o długiej i intensywnej eksploatacji, nawet w niesprzyjających warunkach, z jakimi mogą mieć styczność na zewnątrz. Wniosek nasuwa się sam – niesprawne rolki do bram przekładają się na utratę funkcjonalności całej bramy, przez co rozsądnie jest zwrócić szczególną uwagę na wybór sprawnych elementów i utrzymanie ich w dobrym stanie.
W jaki sposób rolki do bram są przystosowane do swojej funkcji?
Rolki do bram muszą zmagać się zarówno z czynnikami mechanicznymi w postaci ciągłego tarcia oraz obciążenia, jak i kontaktem ze zmienną temperaturą, światłem, wilgocią, a czasem nawet i substancjami chemicznymi. To ważne, aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną takich elementów i sprawdzić, czy tworzywa, z których zostały wykonane, staną na wysokości zadania. Powszechnie stosuje się tu nowoczesne tworzywa sztuczne, głównie z uwagi na ich niską cenę, łatwość w obróbce, a także dobre parametry, które gwarantują długą pracę bez utraty funkcjonalności. Tworzywa sztuczne są wysoce odporne na wpływ otoczenia, nie ma ryzyka korozji czy znacznych odkształceń, co czyni z nich idealny wybór na wysokiej jakości rolki do bram. Niska cena to jedynie dodatkowa zachęta.
Specyfikacja techniczna powinna określać również maksymalne obciążenia i konstrukcję rolki, co także warto wziąć pod uwagę. Jeśli dokonuje się zakupów i zaufanego producenta, który znany jest z profesjonalnego podejścia do swoich produktów, można spodziewać się dobrej klasy rolek, oszczędzając ryzyko omyłkowego zakupu elementów o wątpliwej jakości. Przykładem godnej zaufania marki jest ZABI, posiadające wieloletnie doświadczenie w branży.