Powłoki ceramiczne i ich efekt hydrofobowy: Samochód, który zawsze jest czysty.

W dzisiejszym świecie samochody to nie tylko środek transportu, ale także inwestycja, która zasługuje na ochronę i dbałość. Jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie czystości i ochronę lakieru jest zastosowanie powłoki ceramicznej. W niniejszym artykule omówimy właściwości hydrofobowe powłoki ceramicznej oraz wynikające z nich korzyści.

Czym są powłoki ceramiczne na auto?

Powłoki ceramiczne na auto, to specjalna warstwa stworzona z polimeru o wyjątkowych właściwościach. Aplikowana na samochód twardnieje tworząc wiązania kowalencyjne z nanocząsteczkami lakieru. W ten sposób skutecznie oddziela powierzchnię karoserii od niszczących czynników zewnętrznych tj. promieniowanie UV, sól drogowa, odchody ptaków, owady. Powłoka ceramiczna podkreśla wizualnie kolor lakieru zwiększając jego blask. Najważniejszą zaletą powłok ceramicznych jest ich hydrofobowość. Przyjrzyjmy się temu czym jest ta właściwość oraz jakie korzyści z niej wynikają.

Efekt hydrofobowy powłoki ceramicznej

Efekt hydrofobowy powłoki ceramicznej to jej zdolność do odpychania wody. Oznacza to, że krople wody z mycia lub deszczu nie zatrzymują się na powierzchni lakieru, a szybko spływają. Działanie tego efektu opiera się na strukturze powierzchni oraz właściwościach chemicznych powłoki ceramicznej. Powierzchnia powłoki jest bardzo gładka i regularna. Nanostruktury, ją tworzące, układają się w mikroskopijne wypustki i zagłębienia zmniejszając w ten sposób kontakt powierzchni z wodą. Skład powłoki ceramicznej zawiera najczęściej związki chemiczne dwutlenku krzemu (SiO2), które posiadają zdolności odpychania wody i olejów. Nie bez znaczenia dla hydrofobowości powłoki ceramicznej jest jej aplikacja. Stosowanie odpowiednich rozpuszczalników zawierających cząsteczki odpychające wodę oraz tworzenie trwałego połączenia z lakierem przy pomocy procesów chemicznych i cieplnych sprawia, że powierzchnia staje się nieprzepuszczalna dla płynów.

Jakie korzyści wynikają z tego dla Ciebie, jako właściciela samochodu?

  1. Łatwiejsze mycie

Dzięki hydrofobowej powłoce brud, kurz i zabrudzenia nie przylegają tak łato do powierzchni. Ułatwia to czyszczenie samochodu i redukuje ryzyko powstania rys.

  1. Ochrona przed korozją

Ponieważ woda nie zatrzymuje się na powierzchni lakieru, zmniejsza się ryzyko korozji spowodowanej kontaktem metalowych części samochodu z wilgocią.

  1. Oszczędność czasu i pieniędzy

Łatwiejszy do utrzymania w czystości samochód to oszczędność czasu i pieniędzy, które normalnie trzeba by przeznaczyć na częste mycie i konserwację.

  1. Ochrona przed utratą głębi oraz szklistości lakieru

Dzięki temu, po zdjęciu powłoki ceramicznej, lakier Twojego samochodu będzie nadal wyglądał jak nowy, podnosząc wartość pojazdu.

Podsumowując powierzchnia lakieru pokryta powłoką ceramiczną staje się hydrofobowa, co sprawia, że samochód jest łatwiejszy do utrzymania w czystości i bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń. Pamiętaj, jednak, że skuteczność powłoki ceramicznej zależy od jakości produktu i procesu aplikacji. Dlatego ważne jest wybieranie profesjonalnego wykonawcy do nałożenia powłoki ceramicznej na auto – Car-lab.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − dziewięć =