Dzbanki filtrujące. O piciu wody z kranu po przefiltrowaniu.

W dwudziestym pierwszym wieku coraz większą wagę przywiązujemy do ochrony zdrowia oraz środowiska naturalnego. Jednym z pozornie nieistotnych trendów w tym zakresie jest duża popularność dzbanków filtrujących, dzięki którym można uczynić zwykłą wodę ekologiczną oraz ekonomiczną alternatywą dla wody butelkowanej. W efekcie, można cieszyć się smakiem oraz jakością wypijanych płynów, jednocześnie dbając o stan naszej planety.

Dlaczego warto filtrować wodę z kranu?

Zasada działania takich dzbanków jest bardzo prosta: otóż, woda wlewana do pojemnika przechodzi przez wymienny filtr, który składa się zwykle z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej.

Węgiel aktywny usuwa zanieczyszczenia i chlor, a do tego poprawia posmak oraz zapach wody; żywica z kolei zmniejsza twardość wody poprzez eliminację wapnia oraz magnezu. Oczyszczona w ten sposób woda trafia następnie do dolnego pojemnika, gdzie jest już gotowa do spożycia. Jest to dość prosty mechanizm, prawda?

Woda z kranu, choć w zdecydowanej większości przypadków nie powinna Ci zaszkodzić, może jednak zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ może się okazać, że woda po przefiltrowaniu zyska lepszy smak oraz aromat.

Ponieważ picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wydaje się oczywiste, że po prostu warto zadbać o jej jakość.

Korzyści ekologiczne

Oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie warto mieć na uwadze również inne potencjalne korzyści, jakie może przynieść filtrowanie wody z kranu.

Woda butelkowana, choć jest wygodna w użyciu, generuje jednak spore ilości plastikowych odpadów, które w oczywisty sposób zaśmiecają środowisko naturalne.

To właśnie dlatego regularne korzystanie z dzbanków filtrujących jest ciekawym rozwiązaniem – pozwala mocno ograniczyć poziom zużycia plastiku.

Rodzaje dzbanków filtrujących i ich funkcje

Dzbanek filtrujący niejedno ma imię. Produkty z tej kategorii różnią się bowiem między sobą zarówno pod kątem wyglądu, jak i stosowanych technologii w zakresie filtracji. Jednym z ciekawszych rozwiązań są bez wątpienia filtry węglowe, ponieważ skutecznie usuwają chlor, pestycydy, a także nieprzyjemne zapachy czy posmak.

Kolejną ważną grupę stanowią filtry z dodatkiem magnezu. Poprawiają one w szczególności jej smak.

Warte uwagi są także filtry, które pozwalają usunąć nadmiar minerałów (w szczególności wapń czy magnez). Zapobiegają w ten sposób gromadzeniu się kamienia kotłowego (tradycyjnie, gromadzi się on w czajnikach oraz ekspresach do kawy).

Wybór odpowiedniego dzbanka filtrującego

Jeśli postanowiłeś dokonać zakupu dzbanka filtrującego, weź pod uwagę m.in. takie czynniki:

  • rodzaj zastosowanego filtra,

  • skuteczność w usuwaniu konkretnych zanieczyszczeń,

  • pojemność (zasadniczo, powinna być dostosowana do liczby osób w danym gospodarstwie domowym, a także do ilości wody, spożywanej na co dzień),

  • ergonomia użytkowania (dzbanek, który wybierzesz, powinien być wygodny w obsłudze, a otwór wlewowy wystarczająco duży, by umożliwić łatwe napełnianie),

  • częstotliwość wymiany filtra.

Dzbanki filtrujące, choć czasem niedoceniane, pozwalają jednak cieszyć się czystą oraz zdrową wodą; jednocześnie, możesz dzięki nim przyczynić się do walki o środowisko naturalne (poprzez ograniczenie zużycia plastiku w postaci butelek). Filtrowanie wody z kranu jest również korzystne dla naszego zdrowia. Można śmiało powiedzieć, że wybierając odpowiedni dzbanek filtrujący, inwestujesz w swoje zdrowie… a także przyszłość naszej planety.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 2 =