Schody drewniane – innowacje roku 2018!

Schody drewniane, nawet te typowe, są lekkie i z pewnością są długoterminową lokatą. Po latach użytkowania można je pomalować i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami budynku ułatwiającymi przechodzenie między kondygnacjami. Mogą posiadać budowę samonośną lub zostać osadzone na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów najczęściej wykorzystuje się drzewo rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, wyrafinowane schody pochodzą z drewna zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych szczególnie znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy typ jest robiony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak także połyskującym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną warstwę. Lakier połyskujący jest zasadniczo bardziej efektowny i pasuje do eleganckich, współczesnych mieszkań, należy jednak pamiętać, iż wszelkie zarysowania oraz niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby stare, często ułomne, a także dzieci. Z jednej strony konstrukcja musi być odporna na długotrwałe obciążenia, a z innej właściwie zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

W strefie aranżacji mieszkań proste rozwiązania często są najlepsze i przynoszą najbardziej oryginalne efekty. Powyższe powiedzenie sprawdza się perfekcyjnie w tematyce schodów wykonanych z drewna.
Projektując schody należałoby skorzystać z usług architekta wnętrz, jaki pomoże urządzić optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na dobrą jakość a także solidność, zatem do produkcji naszych schodów należy wybrać odporne drzewo suszone odpowiedniej wilgotności. Dopiero tak dostosowany naturalny materiał będzie idealnie trwały a także odporny, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drewna dębowego oraz bukowego, jakie wyróżniają się niezwykłą twardością, solidnością oraz odpornością na wycieranie. Godną polecenia ofertą są zarówno schody jesionowe, jakie właściwie nie ustępują dębowym oraz bukowym pod względem wytrzymałości, a prezentują się dodatkowo oryginalnym ubarwieniem oraz pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od kształtu oraz rozmiarów oraz wybranych materiałów wykończeniowych. Niezwykle drogie może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego czy sosnowego. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które świetnie prezentują się w mieszkaniach niekonwencjonalnych. Dopasowując schody do naszego domu trzeba także uwzględnić ogólny Design całej aranżacji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie a także nie zabierają optycznie zbyt dużo przestrzeni, przy czym nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, zatem warto w nie zainwestować.

bso2013

Back to top