Panele podłogowe – zobacz wady i zalety!

Panele z rozmachem wygryzły drewniane podłogi w wielu pomieszczeniach w naszym domu. Dzieje się tak za sprawą większej trwałości deski panelowej od tej drewnianej, niższej ceny, natomiast wynik docelowy jest podobny.
Drewniana posadzka może tworzyć wiele odsłon, zaś każdy widzi inne cechy. Przed rozpoczęciem prac, należy zweryfikować, czy podłoga jest prosta. Jeżeli nie, należy wykorzystać szpachlowej masy wyrównującej tak, by płaszczyzna była idealna. Zewnętrzna część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym czy półmatowym. Im znaczniej lśniąca powierzchnia, tymże większe odbicie światła oraz tym intensywniejszy kolor. Podłogi z połyskiem lepiej zamontować w pomieszczeniach, jakie nie są szczególnie intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają dużo bardziej naturalnie oraz są przeznaczone do miejsc bogatych w codzienne światło. W kuchennych mieszkaniach panele gwarantują klimatyczny wystrój. Natomiast decydując się na panele należy brać te o korzystnych właściwościach i parametrach. Wprawdzie panele dość mocno przyciągają brud i kurz, to nie powodują większych problemów przy myciu. Panele należy czyścić jedynie mokrą ścierką, jaka nie pozostawia dużej ilości wody. Producenci sprawnie osiągają coraz to doskonalsze rezultaty wytwarzając choćby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Zasada jest niezwykle prosta – im większa jakość, tym atrakcyjniejszy produkt. Jednakże prawidłowy dobór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie główne klasy – do użytku prywatnego a także do użytku publicznego, a jednocześnie mają aż 6 grup używalności. Znacząca jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym atrakcyjniejszy, bardziej odporny na zniszczenia i zdeformowania. Solidne gatunkowo panele zaczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie nakleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (dostosowane są do łączenia na klej) a także panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają mocne zamki, jakie umożliwiają trwałość połączeń w czasie używania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, bowiem przeważnie jakość takich paneli zostawia wiele do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje odpowiednie oznakowanie.

Panele zrewolucjonizowały wykończenie posadzek. Wciąż powiększająca się oferta paneli, które jeszcze bardziej przypominają prawdziwe drewno, pozwolają także na wprowadzenie interesujących imitacji czy nawiązań stylistycznych.
Aby poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze użytkowe trzeba dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych punktów architektury dachu, jako punktu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem a także urządzeniami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Aranżując pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie mebli. Ich ulokowanie zależne jest od wielkości skosów. Większe partie poddasza to znakomite miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, którą role przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści a także najbardziej skomplikowanych do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, że okolica pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez kłopotu przystosujemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do aranżacji oraz adaptacji, ale jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie znacznie uprości nam aranżację poddasza. Zanim jednak podejdziemy do działania, musimy wykonać szczegółową analizę stanu technicznego budynku, oraz następnie zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie owy remont zrobić oraz czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.

bso2013

Back to top