Oświetlenie łazienki – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Oprawy sufitowe to świetny wybór do nowoczesnych łazienek, które zostały urządzone w stylu minimalistycznym – ładnie komponują się one z całą aranżacją toalety.
Aktualnie na rynku można wybierać pośród dużej ilości różnego rodzaju lamp łazienkowych, jakie zostały skonstruowane a także wykonane w bardzo różnej stylistyce. Piękne kinkiety z wielką liczbą korali i kryształków świetnie sprawdzą się w łazienkach zaaranżowanych w stylu glamour, natomiast estetyczne plafony sufitowe będą dobrym wyborem do łazienek w stylu skandynawskim oraz nowoczesnym. Ponadto ostatnio niezwykle powszechny jest także trend industrialny, gdzie rządzi metal, beton a także kolory szarości. Do takich łazienek należałoby pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą oraz wiekową, która doskonale uzupełni całości ciekawej aranżacji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest wykorzystanie źródeł oświetlenia LED. Jest to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie, aniżeli użycie zwykłych żarówek. Wpływa korzystnie na nasz budżet, dzięki swojej długoletniej żywotności. Co ważne, takie źródła oświetlenia są też bardziej wytrzymałe na uszkodzenia bądź wilgotność. Dobór oświetlenia LED to też ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, że łazienka jest też miejscem relaksu, w którym pragniemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc stworzyć w niej klimat sprzyjający wypoczynkowi, a w tej sferze korzyści światła są nieocenione. W marketach są dostępne taśmy LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które rozlokowane w obudowie wanny, w podłodze bądź w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co bardzo istotne promieniowanie winno być tak skonstruowane, aby zmniejszyć, a najlepiej wykluczyć, efekt olśnienia. Z użyciem konwencjonalnych źródeł światła jest to niesamowicie skomplikowane. Trochę lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach oświetlenia LED, zwłaszcza jeżeli oprawy oświetleniowe posiadają zamontowane mleczne przesłony. Najlepiej pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w których współczynnik olśnienia jest znacznie najniższy. Właściwie dopasowane światło to gwarancja dobrej aranżacji, jednak przy oświetleniu łazienki bezwzględnie trzeba mieć jeszcze na uwadze bezpieczeństwo.

Inaczej dobierzemy oświetlenie do łazienek klasycznych, inaczej do SPA, a jeszcze inaczej do pomieszczeń industrialnych. Zobacz, co potrzebujesz wiedzieć dopasowując oświetlenie do swojej toalety!
Kupując baterię wannową albo prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ również główka prysznicowa. Jeśli jest dobrze zaprojektowana, zwiększa oszczędność wody bez obniżania komfortu kąpieli. Ponadto w pewnych rozwiązaniach można ustawić nawet pięć różnych strumieni wody. Umożliwiają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak i mocne – w postaci biczów wodnych. Do wyboru mamy także baterie wannowe sztorcowe na brzegu wanny w specjalnych otworach lub wolnostojące. Różne detale baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy więc, czy równie długa gwarancja obejmuje zarówno głowice czy przełączniki. Należałoby także upewnić się, gdzie poszczególny produkt został zrobiony. Zdarzają się niestety takie firmy, jakie kupują kontenery towarów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym wypadku – zastępują głowice na trwalsze i sprzedają, jako artykuł Polski. Niektóre z takich baterii przetrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej warstwa zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Należałoby przy zakupie pamiętać, że porządni producenci na swoje towary dają często dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne różnorodne odcienie – od standardowego chromu czy złota, poprzez estetyczne – czerń albo biel, aż po oryginalne – czerwone, błękitne, a nawet zielone. Przy aranżacji pomieszczenia należy przewidzieć rozstawienie przyłączy wody pod prawidłowo wybrany przez nas rodzaj baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych warto kierować się regułą: iż im więcej waży, tym lepiej. To znaczy im większa bateria, tym wytrzymalsza a także szczelniejsza. Baterie o większej wadze mają większe ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody. Trudno sobie wyobrazić w obecnych czasach łazienkę bez baterii. Aktualnie na rynku do kupienia jest taka mnogość najprzeróżniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien a także kabin prysznicowych, iż jedynym ograniczeniem może tutaj być tylko i wyłącznie budżet, który planujemy poświęcić na baterie.

bso2013

Back to top