Ogrzewanie podłogowe – innowacja w twoim mieszkaniu!

Ten rodzaj ogrzewania posiada szczególnie zastosowanie w mieszkaniach, gdzie powierzchnia podłogi grzejnej nie jest wystarczająca do wytworzenia komfortu cieplnego odbiorcy.

Taką sytuacje najczęściej spotykamy w przypadku basenów, łazienek, jak również wnętrz posadowionych w miejscach, jakich struktura nie pozwala na zrealizowanie wylewki. Żeby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić specjalny formularz. Gwarancja zawiera wszelkie wymogi, które należy osiągnąć a także dokładnie określa sposób rozpatrywania reklamacji, żeby uniknąć możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeśli mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego właściwym użytkowaniu a także serwisowaniu.

Jak stwierdzić czy wszystko przebiega poprawnie zanim wezwiemy instalatora lub włączymy ogrzewanie przed okresem grzewczym? Przed włączeniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto zobaczyć poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest za małe to sygnał, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Następnie warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym elementom instalacji czyli w praktyce spojrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.

Do najistotniejszych składników instalacji ogrzewania podłogowego przynależą rury grzejne i źródło ciepła, jakie przygotowuje czynnik grzewczy. Rury kładzie się na idealnie zaizolowanym podłożu, a potem zalewa się je warstwą zaprawy na której układa się podłogę. Przed całkowitym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy konieczne jest zrealizowanie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Jeżeli powierzchnia rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed stawianiem na nim posadzki, aby wylewka właśnie się połączyła oraz utwardziła.

Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy również odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym etapie można przystąpić do układania podłogi. Na ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się podłogi z kamienia a także posadzek ceramicznych – materiałów, jakie dobrze przekazują ciepło. Dodatkowo materiały wykorzystane do montażu posadzki takie jak: zaprawy lub kleje wymagają szczególnych certyfikatów i muszą sprawdzać się w wysokiej ciepłocie. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych również przed projektantem instalacji sanitarnych, instalatorem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z pomocy wykwalifikowanych ludzi.
Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest nieprzyjemne i zdecydowanie niezdrowe.

Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednakże odnoszenie tego do podgrzewanej posadzki nie ma większego celu, gdyż jej temperatura właściwie nie różni się od tej w całym mieszkaniu.

Osoba śpiąca z głową około pół metra nad podłogą nie jest w stanie rozpoznać, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej wypoczynku. Dlatego też zestawienie pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest wyjątkowo efektywne pod względem ekonomii w produkcji energii oraz jej późniejszego wykorzystania. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy pozostawionych do adaptacji. Powszechnie lokale takie nie są podłączone do wspólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas możliwość wyboru.

bso2013

Back to top