Oczko wodne – najważniejsze zagadnienia!

Rewelacyjnie stworzone oczko wodne zachwycie twoich gości! Warto zadbać o szczegóły, bo to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być mistrzem, by osobiście zbudować oczko – czytaj dalej!
Zanim wystartujemy z budową należy wyposażyć się we wszelkie potrzebne produkty: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wskazania kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym bądź liną, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić kształt i wielkość zbiornika. Do wykonania wszelkich prac niezbędne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Rozważyć też należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można przygotować w formie lamp stojących montowanych na brzegu bądź jako oświetlenie dna, z lampami postawionymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co konieczne jest umieszczenie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem problemu może być rozciągnięcie nad stawem sieci ochronnej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy też urządzić w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, wśród krzewów, które dadzą lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Istotne jest jednocześnie odpowiednie zabezpieczenie foli – dzięki temu zmniejszamy ryzyko uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz mocno ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy także skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii ochraniających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być kwestią łatwą a także szybką pod warunkiem, że został on dobrze zaaranżowany albo zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być dostosowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po posesji. Jego rozmiar warto dobrać tak, aby zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do stworzenia wzniesień, na których umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje szkodliwe a także zapobiegają niepotrzebnemu rozwojowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście ograniczają dostęp słońca do podłoża zbiornika, a tym samym blokują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można również rozlokować worki z kwaśnym torfem – one również ograniczają proces rozwoju glonów i sinic. Jest to szczególnie ważne, jeżeli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie wystarczyć. W takim wypadku dobrym wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt prosty w formie, jakiego kluczową wartością będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać zarówno dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce zbiornika wodnego płotkiem bądź murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod zwierciadłem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem używania gotowej formy jest to, iż da się w ten sposób stworzyć jedynie małe oczko, bowiem gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 160 cm w najszerszym rozmiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dostosowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój i klimat, gdyż nawilżają powietrze oraz przynosi orzeźwiającą świeżość w upalne słoneczne dni. Styliści ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było zlokalizowane w kluczowym miejscu naszej działki, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, aby staw zgrał się z zielenią ogrodu i pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Trzeba podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kontury brzegów.

bso2013

Back to top