Łazienka retro – luksus dla wszystkich?

Każda toaleta, również łazienka na poddaszu winna być wygodna a także praktyczna. Remont toalety na poddaszu oraz zaaranżowanie jej w wybranym trendzie na pewno nie należy do najłatwiejszych.

Pomysł toalety zakładający rozdysponowanie armatury, sprzętów oraz mebli potrzebnych w tymże miejscu winien brać pod uwagę zagospodarowanie przestrzeni pod ukosami. Wyszukując meble do ubikacji powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na zapytanie, jaki wygląd oraz charakter wyjątkowo pozwala nam się odprężyć a także zapomnieć o otaczającym świecie.

Dobre lusterka oraz szafki spowodują, że meble łazienkowe przyrządzą jedyny w swoim gatunku klimat. Meble do ubikacji, w tym także umywalki, potrafią przenieść nas w prawdziwą strefę wyciszenia. Nie znaczy to jednak, iż taki styl przypadnie do gustu każdemu. Naprzeciwko miłośnikom trochę bardziej przytulnych pomieszczeń pognali projektanci, przedstawiając aranżacje elektronicznie. W krótkim czasie popularne stały się połączenia naturalnych linii z elementami w stylu retro. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego modelu wyposażenia. Wytwórcy bardzo intensywnie oraz z sukcesem odpowiedzieli na potrzeby klientów ceniących sobie styl retro w kompozycji toalety.

Nie ma stylu retro bez detali. To one stanowią o ostatecznym wyniku. Jeżeli powierzchnia nam na to pozwala, możemy pokusić się wkomponowanie kominka i luksusowego fotela, tworząc prestiżowy salon kąpielowy. Styl vintage w pomieszczeniach kojarzy się z nieco staroświeckimi, tradycyjnymi kompozycjami – trącącymi myszką, odległymi od niekonwencjonalnych rozwiązań, pozbawionymi przysłowiowego pazura. Nic jednakże bardziej mylnego. Bowiem styl ten to esencja ducha nieszablonowości. Jego istota polega na budowaniu przeciwieństw.

W przestronnej łazience może powstać wanna zabudowana. Niewielka ubikacja doskonale będzie się prezentować, jeśli zaopatrzymy ją w natrysk z brodzikiem. Wyjątkowe dla trendu japońskiego są półki w ciemnej barwie. Stylowe baterie łazienkowe powinny pasować do wanny a także umywalki, a meble, wieszaki a także wszelkie dodatki współgrać z ceramiką oraz nowoczesnymi sprzętami, takimi jak pralka bądź suszarka. Szafki w toalecie zaopatrzonej w stylu retro to przeważnie tradycyjne meble odpowiednio dopasowane do ulokowania w pomieszczeniu narażonym na wilgoć. W tym pomieszczeniu można też zastosować współczesne meble, jakie zostaną wystylizowane na retro za pomocą odpowiednich uchwytów oraz nóżek.

Podstawowym aspektem wystroju toalety w stylu retro jest obficie zdobione lustro z barokową, masywną oprawą. Może być złocone czy wykonane z drewna. Do podświetlenia pomieszczenia wykorzystuje się stylizowane oświetlenie zamontowane po obu stronach lusterka. W łazience w stylu retro w oknie przyczepia się firany, najlepiej zrobione z jedwabiu. Na parapecie można ustawić kwiaty w emaliowanym dzbanku. Szczególnie istotne jest jeszcze odpowiednie światło. Jeśli w łazience jest okno – rezygnujemy z dzisiejszych markiz oraz żaluzji – przyczepiamy delikatne, jedwabne zasłony. W przypadku sztucznego rozświetlenia natomiast strzałem w dziesiątkę będą kinkiety o uzgodnionym wzornictwie. Pamiętajmy także o wonnych, masywnych świeczkach – w tradycyjnych wnętrzach są niemal niezbędne. Trzeba natomiast przypilnować, aby szczegóły zdobnicze nie utrudniały powszechnego użytkowania z dekorowanych sprzętów. Dodatkowo powinny one stanowić zwartą, harmonijną całość zorganizowaną wedle reguł charakteryzujących określony styl.

bso2013

Back to top