Kominek w salonie – innowacja w twoim mieszkaniu!

Aranżacja wnętrza z kominkiem to najwspanialsza odsłona tego pomieszczenia, jaka tworzy unikatową aurę w domu w chłodne, jesienne i zimowe wieczory. Jest on nie tylko funkcjonalnym wyposażeniem grzewczym, ale też doskonałą ozdobą w wakacyjną porę roku.
Wyposażając salon z kominkiem, powinniśmy porządnie się zastanowić nad charakterem, w którym ma być urządzone lokum. Zazwyczaj decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wyprodukowana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli czy cegły czy z surowców dedykowanych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o jednakowo właściwy odcień osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie decydującą ozdobą pomieszczenia, czy także będzie się w nie wtapiał. Warto też pamiętać, iż wbrew potocznym opiniom kominek można zastosować również we wnętrzach tradycyjnych, jak i współczesnych. Wielkie znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma także wybór modelu kominka. Tutaj producenci proponują kominki umocowane do ściany, kominki dwustronne czy narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne zrealizowanie obudowy kominka, prócz naturalnego kamienia możemy wybrać też praktyczną, ale niesamowicie efektowną cegłę czy piękne kafle, które wprowadzą do naszego domu nastrój wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w pomieszczeniu jest wyeksponowana przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy albo kontrastującym zarówno pod względem faktury, ale i również koloru wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Kominek często umieszcza się też przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez jaką przeważnie uchodzi najwięcej ciepła. Takie umiejscowienie kominka pozwoli zminimalizować te straty. Dodatkowo takie podejście pozwoli postawić po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo wypoczynku na świeżym powietrzu.

Niewątpliwie kominek kojarzy nam się z hukiem spalanego drzewa. Drewno również doskonale nadaje się do palenia w kominku, pamiętajmy tylko, że musi być ono odpowiednio wyrezonowane (inaczej właśnie osuszone).
Należy zawsze pamiętać, iż połączenie czarnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej wykorzystać jeden z jaśniejszych odcieni drzewa – bądź zastosować ciemne drzewo, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy również pamiętać, iż kominki opalane drewnem potrzebują miejsca na składanie opału. Ponadto należy troszczyć się o ogień, zaś to wiąże się z koniecznością znoszenia drewna. Najlepiej zatem, żeby pomieszczenie przechowywania drewna nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, należy pamiętać, iż jego wykończenie powinno tworzyć całość ze trendem panującym w salonie. Bez względu na to czy wolimy design modernistyczny lub tradycyjny, kominek może być głównym punktem naszego salonu. Kupując kominek należałoby wziąć pod uwagę obustronne położenie względem siebie telewizora, kominka a także mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób postawimy telewizor i kominek koło siebie, w pokoju zamiast sfery odpoczynku zapanuje schludny chaos. Architekci mieszkań rekomendują umieszczenie kominka a także telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak aby image salonu stanowił harmonijną całość. Bezpieczne a także przyjemne w eksploatacji są również kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie potrzebują dostarczania opału lub odprowadzania spalin, w tym przykładzie natomiast nie dochodzi nawet do powstania płomienia.

bso2013

Back to top