Inteligentny dom – czy to dobry pomysł?

Apartament powinien być miejscem wyjątkowym, dlatego należałoby zainwestować w wygodne rozwiązania. Funkcje jakie niesie za sobą inteligentny dom to przede wszystkim nowoczesność i niższe koszta obsługi całego domu.
Dzięki funkcji przypisywania klawiszy do grup elementów oświetlenia, sterowanie oświetleniem w całym domku jest wiele wygodniejsze. Stawiając na dom z pełną automatyką będziesz mógł zarządzać roletami, markizami, światłem, bramą garażową, albo wjazdową nie ruszając się z fotela. Korzyścią z stosowania inteligentnego systemu jest możliwość dołączenia w dowolnej chwili nowego urządzenia. Dzięki osobistym ustawieniom, taki budynek dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas oraz pieniądze i monitorować to, co się w nim dzieje podczas naszej absencji. Czujemy się, więc dzięki niemu bezpieczniej i wygodniej. Budząc się w środku nocy wychodzimy na korytarz. Nasz ruch rejestruje czujka sygnalizacyjna, jednak system wie, że początek ruchu nastąpił wewnątrz budynku i był poprzedzony odblokowaniem drzwi w sypialni. System wie również, iż z powodu późnej godziny, w budynku jest ciemno i po to żeby nas nie oślepić włączy światło wyłącznie na 50% mocy. Po znalezieniu przez czujkę ruchu w korytarzu na dole, ogrzewanie nadal zostanie w trybie Noc, bowiem system jest dostosowany z aktualnym kalendarzem dnia oraz wie, iż budzik jest zaprogramowany na daną godzinę. Wracając do sypialni wyłaczamy całe światło jednym przełącznikiem, natomiast system alarmowy po upływie kilku minut przechodzi do trybu czuwania. Ciężko odpowiedzieć bezpośrednio na zapytanie, ile kosztuje taki czy inny system, bo (nie licząc planu, który zawsze powinien kosztować parę tysięcy złotych, choć kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne moduły, a więc i koszty składowe.

W obecnych czasach inteligentne apartamenty to aktualnie norma. Coraz więcej osób stawia na nieszablonowe rozwiązania oraz budynki, które można obsługiwać z telefonu.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest odpowiedni (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda i niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie wymaga gruntownej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać wymianie tylko trefne sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, następnie za pomocą młota i dłuta ostrożnie stłuc płytkę i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem niezwykle istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, ale nadal będzie on duży. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy czerwono, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu powinno się dobrze przeanalizować.

bso2013

Back to top