Dlaczego dom energooszczędny to dobra inwestycja?

Budynek energooszczędny to niewątpliwie lokata na lata. Jednak patrząc na taką inwestycje z perspektywy czasu sam musisz sobie odpowiedzieć czy warto.
Wygląda na to, że nadal często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez parę miesięcy (i to z różnorodnym natężeniem), podczas gdy oświetlenie i wszelkie urządzenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed cały rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego przypływu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, iż obsługa domu pasywnego jest tania, ich budowa wciąż nie napawa się wielką sławą. Spowodowane jest to wielkimi nakładami finansowymi, jakie na samym starcie musi ponieść inwestor. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może stanowić w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale zaprojektowanym oraz przygotowanym domku pasywnym koszty zwracają się jednak już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych kwalifikuje się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym budynkiem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż budynek typowy.

Cena domku energooszczędnego wciąż wzrasta, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, iż domy stawiamy zwykle na długie lata i dla wielu pokoleń. Jeśli dzisiaj zainwestujemy, to w przyszłości jego mieszkańcy będą ponosić niższe koszty eksploatacji.
Analogicznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne koszty budowy domku energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, które maja przydać się do wysokiego obniżenia zużycia energii. Domy energooszczędne mają niższe użycie energii, ogrzewania oraz ciepłej wody. Efekt uzyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle budynku, właściwemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu układowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne a także jego ciepło. Na atencję zasługuje też wykorzystanie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową moc), bądź rekuperatorów, pozwalających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z domku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po paru latach. W domach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczne utraty energii. Trzeba także liczyć się z niedogodnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, iż struktura szkieletowa ścian w powiązaniu z bardzo wytrzymałymi fundamentami i posadzką pozwoli osiągnąć dobre parametry cieplne ścian. Żeby zredukować wykorzystanie mocy, w domach niskoenergetycznych, podobnie jak w domach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak również model domu ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Sprowadza się to głównie do domów drewnianych a także tych z bali, jakie niezwykle często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym wyrażeniem. Dobry budynek to taki, który jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależy od rejonu, w jakim budujemy.

bso2013

Back to top