Aranżacja poddasza – sprawdź wady i zalety!

Dobra aranżacja poddasza potrafi wydawać się na pierwszy rzut oka niemożliwa. Poddasze jest miejscem niepowtarzalnym ze skosami, jakie niełatwo zorganizować na nic bardziej mylnego. Istnieje wiele propozycji na dobre zaaranżowanie i zagospodarowanie każdego metra kwadratowego tego wnętrza.
Na poddaszu równie doskonale można zbudować dodatkowe sypialnie, toaletę, lub tradycyjny schowek. Do przygotowania wstępnego kosztorysu potrzebne będzie precyzyjne określenie rozmiarów całego pomieszczenia. Skosy są integralnym składnikiem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Jednak ich zaaranżowanie bywa uciążliwe. To powszechne, lecz błędne rozumowanie, zwłaszcza w przypadku poddasza średniego lub stanowiącego jedno wnętrze. Pragnąc spożytkować ustronność i romantyczny charakter poddasza, możemy zorganizować w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym punkcie warto zamówić wykonanie regałów na lektury przystosowanych do skosów. Dzięki temu perfekcyjnie zagospodarujemy wszelkie zakamarki, a prywatna biblioteczka nabierze unikalnego charakteru. Aranżując kącik do czytania, koniecznie musimy wspominać o prawidłowym świetle, jakie nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem dużych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to specjalna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na destrukcyjne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach i suficie w konsekwencji, czego w wnętrzu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach konstrukcji, jakie wymagają właściwej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niewystarczająco oświetlona, część zaś wręcz odwrotnie. Biurko winno jednak stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze światłem dziennym. Ponadto, w takim projekcie, warto także wspominać konieczności doposażenia okien w żaluzje lub zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z gorącym, ostrym słońcem wdzierającym się przez okna.

Aranżując pomieszczenia na poddaszu warto wprowadzić oryginalne materiały. Najłatwiej zrobić to, wykańczając posadzkę drewnem. Jeśli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można pokusić się na panele drewniane czy choćby imitację drewna. Barwa drewna niezwykle dobrze oddziałuje na nasze zmysły i powoduje, iż wygląd pomieszczenia na poddaszu staje się przytulny.
Aby poddasze mogło zostać oddane do aranżacji na poddasze użytkowe należy przeprowadzić zmiany sposobu wykorzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem dostępnych punktów budowy dachu, jako czynnika dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz urządzeniami za pomocą pilota albo przycisku naściennego. Wyposażając wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich umieszczenie zależne jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, którą role przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści i szczególnie trudnych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż okolica pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez kłopotu dostosujemy do wszelkich zakątków, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najprzyjemniejszych powierzchni do aranżacji i adaptacji, jednak jest kilka wskazówek i stałych, jakich przestrzeganie znacznie pomoże nam aranżację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy przeprowadzić szczegółową ocenę stanu technicznego obiektu, a następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie owy remont zrobić oraz czy będzie nam się to dosłownie opłacało.

bso2013