Aranżacja balkonu – sprawdź jak uniknąć błędów!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto zakupić drewniane osłony na doniczki bądź wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, oraz w dodatku jest niezwykle dobrym lekarstwem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na małe balkony najlepiej wybierać składane krzesła, które po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź schowamy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są także stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe krzesełka wyglądają ładnie i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto też wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki bądź doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na niewielkim balkonie może pełnić świecący łańcuch obwiązany dookoła poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo wąski balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, że tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić tworzą magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można również zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe umieścić kinkiety. Najbardziej popularnym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez skojarzenie z balkonami z czasów PRL. Obecnie powracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w bloku to nie lada wyzwanie – mała powierzchnia sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do zwykłych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie odznacza, sprawdź ten wpis i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda oraz stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie potrzebuje kapitalnej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać wymianie tylko trefne sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wtedy za pomocą młotka a także dłuta delikatnie stłuc płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Dlatego szczególnie istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale ciągle będzie on duży. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy czerwono, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.

bso2013

Back to top